logo

Drabiny żukowo

Drabiny – co należy wiedzieć?

Drabiny to sprzęt ruchomy, który stosowany może być na przykład do ułatwienia pracy na różnych poziomach, a także do przemieszczania się. W sklepach z artykułami z branży budowniczej można odszukać drabiny wykonane z drzewa, tworzywa sztucznego czy też metalu. Co więcej, występują drabiny jednoelementowe i składane, innymi słowy wieloelementowe. 
W trakcie wyboru odpowiedniego typu musimy wziąć pod uwagę głównie jego konstrukcję i zrealizowanie – dobra drabina musi być bezpieczna, bowiem wspinanie się po niestabilnej a także mizernej drabinie może skończyć się nieszczęściem. Najistotniejsze jest zwrócenie uwagi na podłużnice oraz szczeble, które powinny być niezwykle mocne i bardzo dobrze ze sobą połączone. Jeżeli decydujemy się na wybór drewnianej drabiny, pamiętajmy o tym, by drzewo z którego zostały zrealizowane szczeble nie posiadały skośnego biegu słojów i różnego rodzaju wad, takich jak pęknięcia, wypaczenia, sęki czy też inne uszkodzenia.
Wybierając odpowiednią drabinę należy wziąć pod uwagę też jej wysokość. Jeśli planujemy użytkowanie sprzętu tylko w czasie prac domowych, wystarczająca będzie drabina o długości dwóch albo trzech metrów. Jeżeli natomiast zamierzamy kupno drabiny ofiarowanej do prac bardziej zaawansowanych, należy zmierzyć powierzchnię, na której będziemy stosować sprzęt a także dobrać gatunek do potrzeb.
Jeżeli rozchodzi się o należyty sposób używania drabiny, może to być zarówno pozycja pochylona, innymi słowy podczas kiedy drabina jest oparta o coś stabilnego, na przykład pień drzewa albo budynek, a także pozycja pionowa, jeżeli drabina jest dobrze przymocowana. Powinno się pamiętać, że nazbyt poziome ustawienie drabiny może spowodować jej złamanie. Do tego, niezwykle ważne jest podłoże, na którym oparta jest drabina – musi być ono stateczne, porządne i przede wszystkim nieruchome, ażeby podłoże nie przestawiało się pod balastem drabiny razem z nią. Następną kwestią, o której należałoby pamiętać jest to, że każda drabina wieloczęściowa musi mieć odpowiednie zabezpieczenia, które będą zapobiegały przesuwaniu się poszczególnych części drabiny względem siebie w trakcie stosowania sprzętu. Oprócz tego, drabina rozstawna powinna być urządzona też w zabezpieczenia rozstawu, i absolutnie taki gatunek sprzętu nie może być użytkowany jako drabina przystawna, do czego nie jest przystosowana.


Możliwość komentowania jest wyłączona.