Drabiny pabianice

Drabiny – co trzeba wiedzieć?

Drabiny to sprzęt ruchomy, który wykorzystywany może być na przykład do ułatwienia pracy na rozmaitych poziomach, a także do przemieszczania się. W sklepach z materiałami z branży budowniczej można znaleźć drabiny zrobione z drewna, tworzywa sztucznego czy też metalu. Do tego, występują drabiny jednoelementowe i składane, a więc wieloelementowe. 
W trakcie wyboru odpowiedniego typu powinniśmy wziąć pod uwagę głównie jego konstrukcję a także zrealizowanie – stosowna drabina powinna być bezpieczna, bowiem wspinanie się po niestabilnej a w dodatku mizernej drabinie może skończyć się nieszczęściem. Najistotniejsze jest zwrócenie uwagi na podłużnice a także szczeble, które muszą być niezwykle mocne i odpowiednio ze sobą połączone. Jeżeli decydujemy się na wybór drewnianej drabiny, pamiętajmy o tym, ażeby drewno z którego były zrobione szczeble nie posiadały skośnego biegu słojów a przy tym rozmaitego typu wad, takich jak pęknięcia, wypaczenia, sęki bądź inne uszkodzenia.
Wybierając właściwą drabinę powinno się wziąć pod uwagę też jej wysokość. Jeżeli planujemy użycie sprzętu tylko podczas prac domowych, wystarczająca będzie drabina o długości dwóch czy też trzech metrów. Jeżeli natomiast przewidujemy kupno drabiny oddanej do prac bardziej zaawansowanych, należałoby zmierzyć powierzchnię, na której będziemy stosować sprzęt a także przystosować typ do wymagań.
Jeżeli rozchodzi się o odpowiedni sposób użytkowania drabiny, może to być zarówno pozycja pochylona, innymi słowy podczas kiedy drabina jest oparta o coś statecznego, na przykład pień drzewa albo domek, a także pozycja pionowa, jeżeli drabina jest odpowiednio przymocowana. Powinno się pamiętać, że zbyt poziome ustawienie drabiny może wywołać jej złamanie. Prócz tego, niezwykle ważne jest podłoże, na którym oparta jest drabina – powinno być ono stabilne, porządne i szczególnie nieruchome, ażeby podłoże nie przemieszczało się pod bagażem drabiny razem z nią. Dodatkową rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że każda drabina wieloczęściowa musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia, które będą zapobiegały przesuwaniu się poszczególnych części drabiny względem siebie w czasie używania sprzętu. Na dodatek, drabina rozstawna powinna być wyposażona także w zabezpieczenia rozstawu, i absolutnie taki typ sprzętu nie może być użytkowany jako drabina przystawna, do czego nie jest dostosowana.


Możliwość komentowania jest wyłączona.