logo

Drabiny lubin

Drabiny – co należałoby wiedzieć?

Drabiny to sprzęt ruchomy, który stosowany może być na przykład do uproszczenia pracy na różnych poziomach, a także do przemieszczania się. W sklepach z zasobami z branży budowniczej da się znaleźć drabiny utworzone z drewna, tworzywa sztucznego czy metalu. Do tego, są drabiny jednoelementowe oraz składane, innymi słowy wieloelementowe. 
Podczas wyboru odpowiedniego typu musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego budowę oraz wykonanie – rzetelna drabina powinna być bezpieczna, ponieważ wspinanie się po niestabilnej oraz wątłej drabinie może skończyć się nieszczęściem. Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na podłużnice i szczeble, które muszą być bardzo wytrzymałe i odpowiednio ze sobą połączone. Jeśli decydujemy się na wybór drewnianej drabiny, pamiętajmy o tym, by drewno z którego są utworzone szczeble nie miały skośnego biegu słojów a także przeróżnego typu wad, takich jak pęknięcia, wypaczenia, sęki czy inne nadszarpnięcia.
Wybierając stosowną drabinę trzeba wziąć pod uwagę też jej wysokość. Jeżeli planujemy użycie sprzętu wyłącznie w czasie prac domowych, wystarczająca będzie drabina o długości dwóch czy też trzech metrów. Jeżeli natomiast planujemy zakup drabiny przeznaczonej do prac bardziej zaawansowanych, warto zmierzyć nawierzchnię, na której będziemy używać sprzęt a także dobrać model do zapotrzebowań.
Jeżeli chodzi o właściwy sposób używania drabiny, może to być zarówno pozycja pochylona, to znaczy w trakcie gdy drabina jest oparta o coś solidnego, na przykład pień drzewa albo domek, a także pozycja pionowa, jeżeli drabina jest prawidłowo przymocowana. Trzeba pamiętać, że nazbyt poziome ustawienie drabiny może spowodować jej złamanie. Prócz tego, niesłychanie znaczące jest podłoże, na którym oparta jest drabina – powinno być ono porządne, trwałe a przede wszystkim nieruchome, by podłoże nie ruszało się pod bagażem drabiny razem z nią. Następną kwestią, o której trzeba pamiętać jest to, że każda drabina wieloczęściowa musi mieć należyte zabezpieczenia, które będą zapobiegały przemieszczaniu się poszczególnych części drabiny względem siebie w czasie używania sprzętu. Co więcej, drabina rozstawna powinna być urządzona też w zabezpieczenia rozstawu, i absolutnie taki typ sprzętu nie może być użytkowany jako drabina przystawna, do czego nie jest przystosowana.


Możliwość komentowania jest wyłączona.