logo

Drabina wołów

Jak wyglądałoby życie bez drabiny?

Zdarza Ci się nieraz pracować na wysokości przy własnym domku czy też zbierać plony z drzew owocowych? Co byś poczynił, gdybyś nie posiadał tak doskonałego sprzętu, jakim jest drabina
  To pewnego rodzaju konstrukcja, która w stopniu upraszcza dostanie się przez nas na niewielkie wysokości. Wykonywana jest z różnych typów tworzyw (do najczęściej spotykanych przystaje drewno oraz metal). Te większe najczęściej pojawiają w wersji składanej, co w znacznym stopniu ułatwia ich przewóz. Dodatkowo zajmują o wiele mniej miejsca. 
  Cechą każdej konstrukcji są dwie pionowe podpórki (w szeregu przypadków zaopatrzone są też dwie mniejsze dla podtrzymania prawidłowej równowagi) a także szczeble. Ich charakterystyczną cechą jest fakt, iż dopełniają one dwie misje – w pierwszej kolejności służą nam jako coś, za co trzymamy się rękoma wspinając się na wysokość, a w drugiej kolejności stają się dla nas miejscem, na które stajemy. 
  Są najczęstszym wyekwipowaniem ekip budowlanych, lecz nie tylko. Wielokrotnie są instalowane dodatkowo w górach, żeby w jak najskuteczniejszy sposób uprościć turystom wspinanie się na strome górzyste szlaki. 
  Wyjątkową uwagę na swoje bezpieczeństwo muszą zwrócić posiadacze drabiny wykonanej z drzewa (przede wszystkim, w czasie której jest ona trzymana na świeżym powietrzu). Każde pęknięcie, nadgniły szczegół a także uszkodzenie powierzchni przez owady może prowadzić do istotnego uszczerbku na naszym zdrowiu. Do najczęściej spotykanych wariantów drabin należą: hakowa, pożarnicza, ostrew a także schody. 
  Ważne jest by każdy użytkownik drabiny przed wejściem na nią stwierdził niejednokrotnie czy jest statyczna oraz żeby schodzić a przy tym wchodzić na nią zawsze przodem do szczebli. Wyjątkowo znaczące jest dodatkowo to, by wybrać jak najbardziej odpowiednie podłoże (nigdy nie ustawiamy drabiny na pochyłości). Przy pracy na większych wysokościach należy stosować dodatkowy sprzęt, który ochroni nas przed prawdopodobnym upadkiem. Na domiar tego warto wiedzieć, że drabiny fachowe powinny co jakiś czas być poddawane kontroli ich stanu technicznego. Ażeby ustrzec się wypadku nie można na własną rękę przerabiać lub wydłużać drabiny. Wydawać się może to dosadne jednakże pracując na wysokości należy koniecznie pamiętać o robieniu pauz minimum 15 minut co dwie godziny. Pamiętając o wyżej przytoczonych zasadach użytkowania z drabiny możemy czuć się bezpieczni, a praca na niej stanie się dla nas niezwykłą przyjemnością.


Możliwość komentowania jest wyłączona.